2012 m. spalio 28 d., sekmadienis

Dopingo vartojimas

Dopingu vadinamos vaistinės medžiagos, kurios laikinai sustiprina fizinę ir psichinę organizmo veiklą. Kitaip tariant, dopingai yra įvairių organizmo funkcijų stimuliatoriai. Klinikinėje medicinoje ligonių gydymui tokie vaistai vartojami gana plačiai. Pavyzdžiui, sergant širdies ligomis skiriami medikamentai, stimuliuojantys širdies veiklą; sergant mažakraujyste gydoma kraujo gamybą skatinančiais vaistais; išsekusiam ligoniui duodami baltymų sintezę gerinantys preparatai. Ir tai suprantama. Visai kita padėtis yra sporte. Vartojant panašias medžiagas prieš varžybas arba jų metu, dirbtinai didinami sportiniai rezultatai, panaikinama lygiavertės sportinės kovos galimybė.
 Dopingas, dirbtinai stimuliuodamas organizmą, verčia jį neekonomiškai švaistyti energijos atsargas, didina neigiamą fizinio krūvio poveikį, gerokai sulėtina visų funkcijų atsistatymą. Dėl to didėja organizmo pertempimo pavojus, vystosi ligos. Pasitaiko ir dopinginių mirčių atvejų tarp irkluotojų, dviratininkų. Pirmasis vartojęs dopingą sportininkas oficialiai užregistruotas 1865 m. Amsterdame per plaukimo varžybas. Po metų įvyko pirmoji dopinginė mirtis. Tai nepaveikė - sportininkai profesionalai dopingus ėmė vartoti labai plačiai, o šio amžiaus šeštajame - septintajame dešimtmetyje jais pasekė ir sportininkai mėgėjai.
Tarptautinės sportinės organizacijos netruko imtis priemonių prieš šią blogybę. 1967 m. Tarptautinis olimpinis komitetas priėmė nutarimą uždrausti bet kokių dopingų vartojimą ir nuo 1968 m. įvesti griežtą dopingo kontrolę. Nuo to laiko visose olimpinėse žaidynėse, o paskutiniaisiais metais ir oficialiose tarptautinėse varžybose griežtai laikomasi šio nutarimo. Dopingo kontrolė atliekama visiems nugalėtojams, o komandinėse sporto šakose - sportininkams, atrinktiems burtų keliu.

http://www.tvirtas-kunas.lt/sportas-sveikata/treniruotes/antidopingas/sportas-ir-dopingas



2012 m. spalio 22 d., pirmadienis

Kultūrizmas Lietuvoje


Kultūrizmas Lietuvoje pasirodė 1960 m. Kaune. Pradininkas buvo Vytautas Jankauskas, kurio bute Šv. Gerdrūdos g. Ir sportavo pirmieji kultūristai: Viktoras Augustinas, Edmundas Ivanauskas ir k.t. 1965 05 24 Pažaislio šile įvyko pirmosios Pabaltyje kultūrimo varžybos. Vyrų absoliučiu nugalėtoju tapo Rytis Macijauskas. Netrukus buvo įkurta Kauno kultūrizmo federacija, kurios prezidentu išrinktas Vytautas Jankauskas, žmogus kurio bute užgimė kultūrizmas. Pirmą kartą Lietuva pamatė moterų kultūrizma 1969 m. čempionate, kuris vyko Kauno sporto halėje, kur buvo įvesta ir moterų kultūrzimo kategorija, kurioje varžėse 9 sportininkės iš Leningrado.

1969 m. įkurta Lietuvos kultūrizmo federacija (LKF; iki 1991 m. Lietuvos atletinės gimnastikos federacija), kuri 1991 m. priimta į IFBB.
1966 m. įvyko pirmasis oficialus Lietuvos kultūrizmo čempionatas. 1972-1985 m. oficialios kultūrizmo varžybos buvo draudžiamos.
Nuo 1991 m. LKF kasmet organizuoja kultūrizmo čempionatą ir taurės varžybas.
Žymiausi Lietuvos kultūrizmo sportininkai: Rolandas Pocius, Natalija Murnikovienė, Ričardas Murnikovas, Olegas Žuras, Inga Neverauskaitė.

http://www.factory-gym.lt/nac/Kult%C5%ABrizmo%20istorija

http://lt.wikipedia.org/wiki/Kultūrizmas

2012 m. spalio 21 d., sekmadienis

Neigaliųjų vyrų su vežimėliais kultūrizmas




Sporto šaka i IFBB varžybų programa itraukta 2009 m. Neigaliuju vyru su vežimėliais kulturizmo
varžybu programa tokia pat, kaip vyrų kulturizmo.
Neįgalieji su vežimėliais taip pat dalyvauja 101 šalį vienijančios Pasaulinės fitneso ir kultūrizmo federacijos (WFF-WBBF) organizuojamuose čempionatuose.

Lietuvoje vykstantis „Gintarinio prizo“ turnyras, kuriame dalyvauja profesionalai, yra vienos seniausių kultūrizmo ir fitneso varžybų pasaulyje.



2010 m. Slovakijoje vykusiame WFF-WBBF Pasaulio mėgėjų fitneso ir kultūrizmo čempionate pergales skynė Klaipėdos miestui atstovavę du sportininkai: čempionų laurus iškovojo Viktor Topol (gyvena Vilniuje, bet varžybose atstovavo Klaipėdai), o bronzos medaliu pasipuošė Karolis Stončius.


http://www.ve.lt/naujienos/sportas/klaipedos-neigalieji-skyne-laurus-planetos-pirmenybese-503497/





Mityba


 Mityba


Teisinga mityba kultūrizmą praktikuojantiems sportininkams reiškia mitybą, kuri padeda auginti masę ir ryškinti raumenis. Abejais atvejais dienos metu vartojami įvairūs maisto produktai. Dažniausiai per dieną maitinamasi nuo keturių iki šešių kartų (kartais ir daugiau). Siekiama, kad visą dieną organizmas gautų pastovų būtinų maistinių medžiagų kiekį, kuris reikalingas auginti raumenis. Taip organizmas nuteikiamas "jaustis" auginamas. Didelis dėmesys skiriamas baltymų įsisavinimui, kurie yra raumenų "statybinė medžiaga", tačiau suvartojamas baltymų kiekis priklauso nuo treniruočių rūšies ir intensyvumo. Koks turėtų būti suvartojamas angliavandenių ir riebalų kiekis, dažniausiai priklauso nuo sportininko kūno sudėjimo. Kai kurie kultūristai, siekdami, kad ir nakties metu organizmas turėtų pakankamai maistinių medžiagų, valgo prieš miegą.

Dauguma kultūrizmu užsiimančių profesionalių sportininkų, o taip pat ir besidominčių šia sporto šaka papildomai su maistu naudoja maisto papildus, kurių sudėtyje yra tam tikrų reikalingų koncentruotų maistinių medžiagų arba maisto papildai padeda greičiau įsisavinti maisto produktuose esančias medžiagas. Maisto papildai gali būti miltelių, tablečių arba kapsulių pavidalo. Šie papildai yra visiškai legalūs ir jų nereikėtų maišyti su dopingu, t. y., su cheminėmis medžiagomis, kurios veikia labai intensyviai, tačiau nėra natūralūs žmogaus organizmui reikalingi preparatai. Jie dažniausiai daugelyje šalių yra uždrausti, o sporte griežtai tikrinama, ar sportininkas jų nevartojo. Nustačius, kad sportininkas vartojo medžiagų, kurios yra dopingas, jis dažniausiai diskvalifikuojamas.



2012 m. spalio 15 d., pirmadienis

Istorija

Istorijos pradžia


Pratimus su įrankiais raumenų jėgai ugdyti ir grožiui palaikyti jau darė Senovės graikai ir romėnai.
Tikrojo kultūrizmo ištakos prasidėjo XIX a. 1885 m. Sankt Petreburge gydytojo Fiodoro Krajevskio name įsikūrė pirmasis pasaulyje „Atletikos mėgėjų ratelis“. Iš kurio vėliau buvo išugdyta kelios dešimtys sunkumų kilnotojų Europos čempionų. 1867 m.  Vienu iš šios sporto šakos didžiausių puoselėtojų ir pradininkų laikomas vokietis Eugenas Sandowas (1867-1925), kurio tikrasis vardas buvo Friedrichas Mulleris.
Tobulai išvystęs savo kūno raumenyną ir jėgą, publikai demonstruodavo įvairius triukus. Po kelių metų išgarsėjo kaip stipriausias pasaulio vyras.
Šiuolaikinio kultūrizmo pagrindai sukurti XIX amžiaus pabaigoje Didžiojoje Britanijoje.
Nuo XX a. pradžios iki XX a. vidurio buvo rengiami kūno grožio tarptautiniai konkursai, o nuo XX a. vidurio - kultūrizmo pasaulio čempionatai.
1946 m. įkurta Tarptautinė kultūrizmo federacija (angl. International Federation of Body Builders, IFBB), kuri 2005 m. vienijo daugiau kaip 170 šalių. Prestižinis šios federacijos organizuojamas renginys - tarptautinis kultūrizmo čempionatas "Mr. Olympia".
Laimėti Mr. Olympia čempionatą - aukščiausias pasiekimas kultūristams. Varžybų iniciatoriumi buvo Joe Weider, kuris taip siekė padėti šių varžybų nugalėtojams toliau tęsti sportinę karjerą ir užsidirbti pinigų. Pirmosios varžybos įvyko 1965 m. rugsėjo 18 d. Bruklino Muzikos akademijoje Niujorke ir jas laimėjo Larry Scott.Daugiausiai laimėjimų Mr. Olympia varžybose - aštuonis - iškovojo Lee Haney (1984-1991 metais) ir Ronnie Coleman (1998-2005 metais).Dabartinis varžybų lyderis yra  D.Jackson, įveikęs 2 kartus iš eilės J. Cutler, kuris laimėjo čempionatą 2006 ir 2007 metais.Mr. Olympia čempionate dalyvauja vyrai. Moterys varžosi kituose čempionatuose - Ms. Olympia, Fitness Olympia ir Figure Olympia.



Įvadas į kultūrizmą



                                         Kultūrizmas





Kultūrizmas (pranc. culturisme, angl. bodybuilding) - fizinių pratimų su įvairiais įrankiais (štanga, svarmenimis, svarsčiais ir kt.), sveikos mitybos ir poilsio sistema žmogaus sveikatai stiprinti ir kūno raumenims ugdyti, sporto šaka.



Egzistuoja natūralaus kultūrizmo sąvoka, kuri reiškia, kad sportuodamas treniruoklių salėje vyras nevartoja anabolinių steroidų. Šiuo atveju kultūrizmo poveikis potencijai iš esmės yra tik teigiamas. Kaip ir kiekviena kita aktyvi sporto rūšis, darbas su svarmenimis organizmui turi sveiką poveikį ir padidina testosterono (hormono, kuris, kaip žinome, yra vyriškų sugebėjimų indikatorius).



http://lt.wikipedia.org/wiki/Kult%C5%ABrizmas